Przyjaźń

Kontakty między nastolatkami różnych płci mogą przybierać różnorodne formy. Mogą to być randki, pierwsze wielkie miłości lub zwykły flirt. Jest również całkiem możliwe, że nie ma żadnej z tych rzeczy. Za­uważalna jest jednak zmiana podejścia otoczenia do kontaktów nastolatków różnych płci.

Kiedy dzieci są małe, nikt nie zwraca uwagi, że dzieci różnych płci przyjaźnią się ze sobą. Zdarza się, że dorośli podśmiewają się ze „szczenięcej miłości", ale nikt nie uważa, że jest coś niestosownego w tym, że dzieci bawią się razem, a czasami jedno nocuje w domu drugiego. Nagle jednak przychodzi taki czas, że nie wypada już spać w domu przyjaciela lub przyja­ciółki, gdy nie są oni tej samej płci co wy. Wszyscy za­częliby od razu mówić, że między wami jest coś więcej niż zwykła przyjaźń.
Wiele dzieci skarży się, że w pewnym wieku coraz trudniej jest przyjaźnić się im z dziećmi innej płci. Jed­na z dziewcząt opowiedziała mi:


Idę w sobotę wieczór na zabawę do Pawła, a mój brat kpi ze mnie, że jestem w koledze zakochana. Oczywiście lubię Pawła, ale wcale nie jestem w nim zakochana. Nagle nie można już mieć chłopca-przyjaciela. Od razu musi to już być mój chłopak.

Oto relacja jedenastoletniego chłopca, który przy­jaźnił się z Anią od dzieciństwa:

Przyszedłem do Ani i miałem u niej spać. Przed pójściem spać kąpaliśmy się w basenie. Nagle przyszły jej koleżanki z sąsiedz­twa i zaczęły kpić sobie ze mnie, że jeśli zostanę na noc w domu dziewczyny, to pewnie jestem gej.

Wiele nastolatków skarży się, że nie mogą przyjaź­nić się z chłopcem lub dziewczyną bez docinków i ko­mentarzy, że między nimi musi coś być. Toteż w klasie często omawiamy, jak sobie z tym radzić. Oto kilka rad, jak należy postępować w podobnych przypadkach:
–        nie zwracaj uwagi na plotki i kpiny,

–        spokojnie wyjaśnij, że jesteście po prostu przyja­ciółmi,

–        porozmawiaj ze swoim przyjacielem (przyjaciół­ką), że te plotki i docinki nie obchodzą cię i nie mo­gą zaszkodzić waszej przyjaźni,

–        nie przejmuj się za bardzo tymi wszystkimi plot­kami, bo gdy dorośniesz, podobna rzecz nikogo nie będzie dziwić,

–        odwróć sprawę – śmiej się z tych, którzy się z ciebie śmieją, bo są tacy dziwni, że nie umieją się przy­jaźnić z osobą odmiennej płci,

–        przyjmij postawę „i co z tego". Bo w gruncie rzeczy kogo to obchodzi, czy jesteś w nim (niej) zakochana(y) czy nie,

–        wytłumacz, dlaczego dobrze jest mieć przyjaciela odmiennej płci i co ci daje ta przyjaźń,

–        uświadom sobie, że ci, którzy z ciebie żartują, mo­gą być zazdrośni, że tobie udało się zdobyć takiego przyjaciela, a im nie.
Są to dobre i wypróbowane rady, pomogą ci uchro­nić waszą cenną przyjaźń przed wszelkiego rodzaju dwuznacznością.