Wzgórek łonowy

Nasz przegląd zaczniemy od wzgórka łonowego. Jak zapewne pamiętacie, jest to warstwa tkanki tłuszczo­wej pokrywająca kość łonową. To właśnie na wzgórku zaczyna rosnąć owłosienie łonowe, a u dorosłej kobiety pokrywają go już gęste, poskręcane włoski.

Miejsce to w okresie dojrzewania staje się bardziej mięsiste i uwypukla się. Dzieje się tak dlatego, że gru­bieje warstwa tkanki tłuszczowej na kości łonowej.


Wargi większe (zewnętrzne)

Poniżej wzgórka zobaczysz dwa oddzielne fałdy skóry. Jak już wcześniej była o tym mowa, są to wargi większe, których łacińska nazwa brzmi labia maiora (labia- wargi, maiora – większe). U małych dziewczy­nek wargi większe mogą być pozbawione owłosienia lub pokryte lekkim, jasnym meszkiem. Właściwe ow­łosienie łonowe zaczyna pokrywać tę część ciała dopie­ro w okresie dojrzewania.

Zanim dziewczęta zaczną dojrzewać, często ich war­gi są rozdzielone w taki sposób, że jedna nie dotyka drugiej. Podczas pokwitania wargi stają się pełniejsze i zaczynają do siebie przylegać. Wargi większe u do­rosłych kobiet na ogół stykają się, jednakże zdarza się, że po urodzeniu dziecka nieznacznie się rozchylają. W podeszłym wieku stają się cieńsze i zwiotczałe, tak że mogą znowu przestać do siebie przylegać.

Wargi u małych dziewczynek są gładkie. W okresie pokwitania zaczynają się lekko marszczyć. U dorosłej kobiety są pomarszczone, by znów stać się gładkimi w podeszłym wieku.

Wargi większe służą jako osłona dla wnętrza sromu. Jest ono nie owłosione, zarówno u małych dziewczy­nek, jak i u dorosłych kobiet. Wewnętrzna strona warg u młodych dziewcząt jest gładka, jednak podczas doj­rzewania pojawiają się tam nieznaczne wyniosłości. Są to gruczoły łojowe. Wytwarzają drobną ilość płynu, który sprawia, że to miejsce jest stałe nawilżone, a zatem chronione przed podrażnieniem. Gdy zaczniesz dojrzewać, możesz odczuwać tam lekką wilgoć. Jest to właśnie spowodowane wydzieliną produkowaną przez te gruczoły. Możesz też zauważyć, że te miejsca zaczynają wydzielać inny zapach. I to również dzieje się za sprawą wspomnianych gruczołów.

W dzieciństwie miejsce to może być lekko różowe, czerwone lub nawet ciemnobrązowe w zależności od karnacji twojej skóry. W czasie dojrzewania kolor mo­że się ściemniać lub rozjaśniać.