Ujście cewki moczowej

Poniżej łechtaczki w prostej linii znajduje się ujście cewki moczowej. Mocz to substancja wytwarzana przez nasz organizm ze zbędnych części pokarmu. Po­karm, który spożywamy, rozkłada się, by dostarczyć organizmowi energii. Nie wszystkie jednak składniki pożywienia mogą być zużyte przez nasz organizm. To, co nie zużyte, zostaje wydalone na zewnątrz pod pos­tacią przezroczystej, żółtej cieczy. Mocz zbiera się w pęcherzu, położonym wewnątrz ciała, przypomina­jącym balon lub torebkę foliową. Jest zakończony cew­ką moczową wychodzącą na zewnątrz. Ujście cewki znajduje się na jej końcu. Gdy balon jest pełny, mocz zostaje wydalony na zewnątrz właśnie tą drogą.

Możesz mieć kłopot, jeśli zechcesz dokładnie zoba­czyć, gdzie znajduje się ujście cewki moczowej. Pierw­sze zagłębienie leżące w prostej lini poniżej łechtaczki to właśnie ujście cewki moczowej. Przypomina odwró­coną literę V. Podczas dojrzewania ujście cewki staje się bardziej widoczne niż w dzieciństwie.

Jeśli nie będziesz szukać dokładnie w lini prostej, możesz je pomylić z dwoma malutkimi gruczołami umiejscowionymi w pobliżu. Zakończone małymi ot­workami, znajdują się po obu stronach ujścia cewki moczowej. Podobnie j ak gruczoły na większych i mniej – szych wargach sromowych, również te wytwarzają wydzielinę, co sprawia, że ich otoczenie jest lekko wilgotne. Otworki na gruczołach u jednych kobiet są prawie niedostrzegalne, u innych większe i mogą być pomylone z ujściem cewki moczowej.