Wybór biustonosza

Stanik można kupić prawie w każdym sklepie z damską odzieżą. Niektóre sklepy mają nawet spe­cjalny dział z bielizną, w którym sprzedawczyni pomo­że ci wybrać najlepszy dla ciebie rozmiar i fason. Prób­ny stanik to taki, który ma płaskie lub prawie płaskie miseczki i jest przeznaczony dla dziewcząt, których piersi jeszcze nie rosną lub ledwie zaczęły dojrzewać. Jest też stanik uniwersalny, zwany po angielsku one- size, zrobiony z elastycznego materiału, który rozciąga się i dopasowuje do pożądanego rozmiaru i kształtu. Jest to jednak stanik przeznaczony dla kobiet o prze­ciętnych, najczęściej spotykanych rozmiarach. Jeśli masz bardzo mały lub bardzo duży biust, taki stanik będzie dla ciebie nieodpowiedni.

Poza stanikiem próbnym i uniwersalnym produku­je się cały szereg staników dopasowanych, które mają różne rozmiary. Na rozmiar biustonosza składają się dwie wielkości: cyfra, czyli obwód klatki piersiowej pod biustem i litera (od A do D, a nawet E), która oznacza wielkość miseczki. Aby dowiedzieć się, jaki jest twój rozmiar, musisz najpierw zmierzyć sobie obwód klatki piersiowej pod biustem, jak pokazujemy na rysunku.

Następną czynnością jest zmierzenie miseczki sta­nika. Zmierz sobie teraz obwód klatki piersiowej w najszerszym miejscu, na wysokości brodawek, jak widać na drugiej części ilustracji. Porównaj teraz uzyskany wymiar z rozmiarem stanika pod bius­tem, który uzyskałaś poprzednio.

Jeśli obwód pod biustem jest większy od obwodu w najszerszym miejscu, oznacza to, że powinnaś kupić stanik z bardzo małą miseczką lub stanik próbny.

Jeśli oba te rozmiary są takie same, postępujesz podobnie.

Jeśli obwód w najszerszym miejscu jest większy od obwodu pod biustem o trzy centymetry, masz rozmiar miseczki A, jeśli o pięć centymetrów – rozmiar B, jeśli o siedem centymetrów – rozmiar C, jeśli jest większy o dziesięć centymetrów – rozmiar D, jeśli o trzynaście centymetrów – rozmiar E. Jeśli zaś obwód w najszer­ szym miejscu jest szerszy od obwodu pod biustem o piętnaście centymetrów lub więcej, powinnaś kupo­wać sobie biustonosz w specjalnym sklepie z odzieżą o większych rozmiarach.

Aby kupić naprawdę idealnie dopasowany i wygod­ny, najlepiej go przymierzyć.

Na pewno słyszałaś o usztywniaczach czy biustono­szach z wszytymi poduszeczkami. Poduszeczki zrobio­ne są z bawełny lub gumowej pianki i umiejscowione wewnątrz miseczki. Kiedy nosisz taki stanik, twój biust wydaje się większy. Usztywniacze to wkładki o kształcie symulującym pierś. Noszone wewnątrz mi­seczki stanika powodują ten sam efekt – piersi wydają się większe, niż są.