Rozmiar biustu

Kiedy chodziłam do szkoły, wykonywałyśmy na lekcjach wychowania fizycznego takie ćwiczenie: trzyma­łyśmy ramiona zgięte w łokciach na wysokości barków i rytmicznie wymachiwałyśmy nimi do tyłu. Aby ułat­wić sobie liczenie, śpiewałyśmy zawsze jakąś rytmicz­ną piosenkę. Jest to bardzo dobre ćwiczenie, wzmac­niające mięśnie klatki piersiowej. Ale nie łudźcie się! Nie powiększy biustu. Pod wpływem ćwiczeń można wzmocnić jedynie mięśnie utrzymujące pierś, co da ta­ki efekt, że będą bardziej sterczące.
Zastanawiam się, skąd wziął się mit dużego biustu, skąd bierze się przekonanie, że lepszy jest duży niż mały? W czasie pieszczot, gdy piersi są głaskane, do­tykane, całowane to niezależnie od wielkości odczuwa­my taką samą przyjemność.

Podobnie jest z karmie­niem dziecka. Małe piersi wytwarzają tyle samo po­karmu co duże. Przyczyną większości mitów dotyczą­cych wyglądu zewnętrznego, a więc i utożsamienia du­żych piersi z symbolem seksu i kobiecości, jest zalew kolorowych zdjęć kobiet o pełnych biustach, zdjęć za­mieszczanych w każdym piśmie, reklamie, filmie czy programie telewizyjnym. Mimo to jest niemało osób, które uważają, że małe piersi są równie atrakcyjne jak duże. Jeśli ktokolwiek lubi was tylko dlatego, że macie duży biust, myślę, że nie jest to osoba warta waszego zainteresowania.

Trzeba jednak przyznać, że w naszych warunkach rozmiar biustu jest ciągle dość ważny. Niektóre kobie­ty, sfrustrowane swoim zbyt małym biustem, uciekały się do różnych rozpaczliwych sposobów, takich jak wkładki, a nawet operacje plastyczne, żeby tylko do­równać obowiązującym wzorom. Jeśli uważacie, że wkładki pomogą wam czuć się lepiej, możecie się w nie zaopatrzyć w sklepach.

Są też kobiety, które cierpią z powodu zbyt dużego biustu. Stanowi on znaczne obciążenie dla kręgosłu­pa i powoduje bóle. Możliwe są operacje plastyczne zmniejszające biust. Trzeba jednak wiedzieć, że wszel­kie zabiegi zmniejszające czy powiększające piersi można wykonywać dopiero wtedy, gdy są one całkowi­cie ukształtowane. W przeciwnym razie taki zabieg mógłby przeszkodzić normalnemu rozwojowi piersi.

Bez względu na rozmiary swego biustu, powinnaś koniecznie nauczyć się jak go badać.