Piersi w dzieciństwie

Kiedy jesteś dzieckiem, twoje piersi są płaskie. Je­dynie dwa małe punkty położone na wysokości trzecie- go-piątego żebra, zwane brodawkami, zapowiadają ich przyszły rozwój. Brodawka może mieć kolor od jasnoróżowego po ciemny odcień brązu. Otoczona jest obwódką o podobnym zabarwieniu, która nosi nazwę otoczki.

Czasami, gdy dotykamy, pieścimy piersi lub gdy od­czuwamy podniecenie seksualne, brodawki stają się wystające, a otoczki pomarszczone. Ale tak dzieje się tylko u dorosłych. W dzieciństwie piersi są płaskie, a brodawki wystają tylko bardzo nieznacznie. W okre­sie dojrzewania biust zaczyna rosnąć, staje się większy i bardziej wystający. Brodawki także powiększają się, a ich kolor wyraźnie ciemnieje.


Co jest w środku piersi?

Aby dobrze zrozumieć, dlaczego piersi w ogóle rosną i są coraz bardziej wystające, należałoby dowiedzieć się, co jest wewnątrz. Rysunek 10 pokazuje przekrój poprzeczny piersi dorosłej kobiety. Widoczne są tylko trzy płaty, ale w rzeczywistości pierś jest zbudowana z większej ich liczby – od piętnastu do dwudziestu pię­ciu. Kształtem przypominają nieco cząstki pomarań­czy i są otoczone tkanką tłuszczową. Wewnątrz każde­go płatu znajduje się coś w rodzaju drzewa, którego „liśćmi" są liczne gruczoły pęcherzykowe. To właśnie one po porodzie produkują pokarm, który przepływa przez przewody mleczne, przypominające nieco gałęzie drzewa, i przez brodawkę wydostaje się na zewnątrz. Dzieje się tak, gdy dziecko podczas karmienia ssie brodawkę piersi matki, wydobywając mleko z piersi na zewnątrz.

W okresie dojrzewania przewody mleczne rozwijają się i pojawia się wokół nich warstwa tkanki tłuszczo­wej, która je ochrania. Przewody mleczne wraz z tkan­ką tłuszczową tworzą zalążek piersi, który można za­obserwować poniżej brodawki. Piersi w takim stadium nie są oczywiście przygotowane do produkowania po­karmu, to stanie się możliwe dopiero po urodzeniu dziecka. Twoje ciało jednak od momentu wejścia w fa­zę dojrzewania przygotowuje się na chwilę, w której zdecydujesz, czy chcesz mieć dziecko. To jest główny powód, dla którego piersi rosną i stają się wystające.