Rozstępy skóry

U niektórych młodych ludzi podczas dojrzewania pojawiają się na skórze białe lub czerwone linie. Nie jest to zjawisko zbyt częste, niemniej zdarza się. Powo­duje je zbytnie naciągnięcie skóry podczas gwałtowne­go wzrostu. Skóra traci swoją elastyczność i rozciągli­wość. Rozstępy skóry mogą być także wywołane inny­mi przyczynami, takimi jak zażywanie niektórych le­karstw, ciąża, gwałtowne przybranie na wadze. W miarę dorastania ślady te zwykle bledną i stają się mniej widoczne.

Owłosienie łonowe i pod pachami, potliwość oraz zmiany skórne to tylko niektóre zmiany sygnalizujące dojrzewanie.

Eskimosi mają ponad sto słów na określenie śniegu, ponieważ śnieg jest bardzo ważnym elementem ich życia. Ludzie o piersiach mówią: biust, duże błękitne oczy, cycki, zderzaki. Ta liczba określeń świadczy o roli piersi w ludzkim życiu.

Nie przypominam sobie, kiedy po raz pierwszy spo­strzegłam, że moje piersi zaczynają się rozwijać, ale doskonale pamiętam moment, gdy kto inny to zauwa­żył. Pewnego razu miałam opiekować się dwiema dzie­więcioletnimi bliźniaczkami, córkami przyjaciół moich rodziców. Nie znałam wcześniej tych dziewczynek, miałam się nimi zaopiekować po raz pierwszy (i, jak się okazało, ostatni) i nie spodziewałam się, że to bę­dzie takie trudne. Niewinne dziewczątka na przykład wpuściły rybki z akwarium do muszli klozetowej, aby „miały więcej miejsca do pływania". Kiedy na klęcz­kach usiłowałam wydobyć biedne rybki, moje podo­pieczne wsadziły swojego małego żółwia do tostera, „żeby go trochę rozgrzać".

Nie to jednak okazało się najgorsze. Dziewczynki były słodkie jak cukierek, dopóki rodzice przebywali w domu. Gdy tylko zamknęły się za nimi drzwi, sko­ czyły na mnie i szarpiąc z całej siły moją bluzkę zaczę­ły krzyczeć: „ O… masz piersi! Pokaż je, pokaż! Nie możemy się doczekać, kiedy będziemy takie miały". W końcu udało mi się ich pozbyć, ale zapewniam was, że nigdy wcześniej nie czułam się tak głupio.

Bez względu jednak na to, czy podchodzicie do spra­wy swego biustu tak entuzjastycznie, jak te dwie pa­nienki, czy jesteście tym równie przestraszone, jak ja byłam, wcześniej czy później wasze piersi zaczną się rozwijać.