Reakcje na pojawienie się owłosienia łonowego

Niektóre dziewczęta w rozmowie z nami były na­prawdę podekscytowane pojawiającymi się włoskami. Oto co jedna z nich opowiedziała:


Pewnego dnia kąpałam się i zauważyłam rosnące na dole trzy małe, skręcone włoski, których nigdy dotąd nie miałam. Zawołałam mamę, żeby przyszła i zobaczyła. Poczułam się już na­prawdę dorosła.

Inna dziewczyna zwierzyła się nam, że nie wiedzia­ła, co się stało.


Zobaczyłam jakieś kręcone, czarne włoski i nie wiedziałam, co to takiego, więc wzięłam pincetę i wyrwałam je. Bardzo szybko odrosły i zaczęło się pojawiać tego więcej. Przyszło mi więc do głowy, że może tak musi być i że to jest normalne.

Rosnące po raz pierwszy włoski mogą cię zaniepo­koić, zwłaszcza jeśli nie wiesz, co oznaczają. Bardzo wiele dziewczyn wyrywa je sobie, gdy się pojawią. Nie jest to dobry pomysł, już choćby dlatego, że i tak zaraz odrosną. Poza tym wyrywanie włosków może podraż­nić skórę lub spowodować infekcję, nie mówiąc już o tym, że to bolesny zabieg. Wiele dziewcząt opowiada­ło nam, jak bardzo były podekscytowane pojawieniem się owłosienia, ale nie wszystkie są tym zachwycone. Jedna z mniej uszczęśliwionych zwierzyła się nam:


Nie czułam się jeszcze gotowa. Pamiętam, że kiedy zauważyłam pierwsze rosnące wioski pomyślałam: „Och! Nie! Nie chcę, żeby to się już zaczęło!" Zaraz potem zaczęły mi rosnąć piersi, i to było tak, że zupełnie nagle miałam dorosłe ciało, ale wewnątrz wciąż czułam się dzieckiem.

Inna dziewczyna oświadczyła, że była dumna i za­fascynowana tymi oznakami dorosłości, ale jednocześ­nie czuła się trochę niepewnie.

Bardzo się bałam, że będę już całkiem dorosła i cały czas będę musiała nosić wysokie obcasy zamiast łazić po drzewach i do­kazywać. Ale kiedy się to stało, tak naprawdę nic się nie zmieniło i zachowywałam się tak jak dawniej.

Wszystkie dziewczęta, z którymi rozmawiałyśmy, bez względu na to, czy czuły się dobrze, czy źle z tym, co je spotkało (najczęściej trochę tak, trochę tak), zga­dzały się z jedną rzeczą, że rozmowa o uczuciach, jakie budzi w was najwcześniejsza oznaka dojrzewania, mo­że wiele tu pomóc. Czytanie naszej książki razem z drugą osobą może być dobrym początkiem takiej roz­mowy.