Pocenie się i wydzielanie zapachów

Kolejną zmianą, jaką można zaobserwować w okre­sie dojrzewania, jest zwiększone wydzielanie potu pod pachami. Dzieje się tak w wyniku zwiększania się ak­tywności gruczołów potowych. Zmienia się też zapach potu na bardziej dorosły. Podobne zjawisko można za­obserwować w innych częściach ciała, takich jak stopy, okolice łona czy dłonie, które w tym okresie są bardzo często wilgotne i wydzielają inny zapach.

Chociaż są to jak najbardziej normalne oznaki doj­rzewania, to jednak wzmożona potliwość oraz wydzie­lanie różnych, nieprzyjemnych zapachów niepokoją nastolatków.

Ten niepokój jest wynikiem akcji reklamowej, która ma wywołać w nas lęk przed wydzielaniem przykrych woni.

Jeśli się jednak jest osobą zdrową i właściwie się odżywiającą, to zapachy nie powinny być zbyt dokucz­liwe. Regularna kąpiel i noszenie czystej odzieży spra­wią, że będziesz pachniała świeżo i czysto. Jeśli bardzo się pocisz i jest to dla ciebie kłopotliwe, noś bieliznę z czystej bawełny, która lepiej wchłania pot niż tkani­ny syntetyczne. Noś także bluzki, spódnice i spodnie z bawełny, wełny lub innych naturalnych włókien.

Gdy jesteśmy zdenerwowani, pocimy się więcej. W okresie dojrzewania ta właściwość nasila się. Wielu  nastolatków denerwując się ma spocone dłonie lub na­wet całe ciało. Jest to całkowicie normalne zjawisko. Jego natężenie znacznie się zmniejsza po osiągnięciu mniej więcej dwudziestu lat. Czasami może ci pomóc, jeśli zaakceptujesz ten fakt i przestaniesz się tak bar­dzo tym martwić.