Owłosienie łonowe

Są to mocno poskręcane włoski, pojawiające się w miejscu, gdzie łączą się nogi. To miejsce nazywane jest też sromem lub okolicą łonową. Niektórzy mówią na to pochwa, ale nie jest to prawidłowe określenie, ponieważ znajduje się ona wewnątrz ciała.
Jeśli staniesz bokiem do lustra, zauważysz, że mały fragment ciała w tej okolicy jest nieco bardziej wysu­nięty niż cała reszta, tworząc coś w rodzaju wzgórka, nazywanego wzgórkiem Wenery (Wenera, jak zape­wne wiecie, była rzymską boginią miłości). Naukową nazwą jest wzgórek łonowy. Jest to część wspomnianej już okolicy łonowej. O pochwie i wewnętrznych narzą­dach rodnych będziemy mówić nieco później. Teraz skoncentrujemy się na wzgórku łonowym.

Stanowi go warstwa tkanki tłuszczowej, leżąca pod skórą, która okrywa nieco wystającą kość łonową. Jeśli naciśniesz lekko wzgórek Wenery, łatwo j ą pod nim wyczujesz. Jakkolwiek go nazwiemy, zauważysz wcze­śniej czy później pojawiające się w tej okolicy kręcone, ciemne włosy.

Patrząc od wzgórka łonowego w dół, możesz zauwa­żyć, że skóra tworzy jakby dwa schodzące się fałdy. Nazywamy je z łaciny labia maiora lub po polsku – wargi większe. U wielu dziewcząt właśnie na krawę­dziach tych warg zacznie pojawiać się owłosienie, u in­nych – na samym wzgórku.