Dezodoranty i antyperspiratory

Jeśli cię niepokoi nadmierna potliwość pod pacha­mi, to możesz używać dezodorantów. Na rynku dostęp­nych jest wiele typów dezodorantów: w aerozolu, kre­mie, płynach i sztyftach. Niektóre są zapachowe, inne nie. Niektóre są reklamowane jako męskie, inne jako damskie, ale wszystkie mają jedno przeznaczenie. De­zodoranty neutralizują przykrą woń i nadają wasze­mu ciału przyjemniejszy zapach. Antyperspiratory za­wierają także substancje wysuszające pot. Najwydaj­niejsze dezodoranty zawierają uwodniony chlorek alu­minium. Niektórzy twierdzą, że ta substancja może przeniknąć przez skórę i dostać się do krwi, co bywa szkodliwe. Są i tacy, którzy nie zgadzają się z tą opi­nią. Sama musisz zdecydować, czy chcesz ich używać czy nie.

Na cokolwiek się zdecydujecie, pamiętajcie o wcześ­niejszym zapoznaniu się z nalepką. Niektóre lepiej sto­sować wieczorem, niż tuż po przebudzeniu się. Możecie też się dowiedzieć, że lepiej nie stosować ich zaraz po gorącej kąpieli, bo jeśli będziecie zbyt rozgrzani, pot może zmyć dezodorant. Przed użyciem lepiej jest więc trochę ochłonąć.

Kiedy rozmawiamy o zapachach wydzielanych przez nasze ciało i o dezodorantach, nie możemy nie wspomnieć o sromie i o specjalnych dezodorantach do pochwy. W sromie też znajdują się gruczoły potowe, które podczas dojrzewania stają się aktywniejsze. Są tam również gruczoły łojowe, które uaktywniają się w tym okresie. Z tego powodu okolice sromu stają się wilgotniejsze i wydzielają specyficzny zapach, niezna­ny w dzieciństwie.

Obecnie można kupić specjalne dezodoranty do sro­mu, jednak nie polecamy ich, gdyż mogą działać draż­niąco. Poza tym, jeśli się nie ma żadnej infekcji, poch­wa nie powinna wydzielać przykrej woni. Codzienne mycie wodą z mydłem oraz świeża bawełniana bieliz­na zapobiegają nieprzyjemnym zapachom. Jeśli jed­nak z pochwy wydobywa się wydzielina o niemiłym za­pachu lub jeśli srom brzydko pachnie, może to być sygnał infekcji i zamiast używać dezodorantów, lepiej udać się do lekarza.