Naklejka na elektroniczną legitymacje studencką els Wrocław

Zmiana sylwetki

Podczas dojrzewania sylwetki dziewcząt zaokrąg­lają się, a chłopców stają się bardziej umięśnione. Po­szerzają się barki a ramiona i uda grubieją. Okres in­tensywnego wzrostu jest gwałtowniejszy u chłopców niż u dziewcząt. Trwa dłużej i na ogół chłopcy są wyżsi od dziewcząt. Gwałtowny wzrost chłopców zaczyna się około dwóch lat później niż u dziewcząt, w zasadzie wraz z początkiem rozwoju ich narządów płciowych.


Zmiany na skórze

Podobnie jak u dziewcząt skóra chłopców także ule­ga zmianom podczas dojrzewania. Uaktywniają się gruczoły łojowe, czego efektem są pryszcze. Chłopcy tak jak dziewczynki pocą się obficiej, a ich pot ma silny, nieprzyjemny zapach. Na biodrach i pośladkach także pojawiają się plamki i później znikają bez śladu.


Tors

U chłopców nie zachodzą oczywiście takie same zmiany w budowie piersi jak u dziewcząt, ale ich bro­dawka również się nieco poszerza. U większości chłop­ców piersi powiększają się i przez pewien czas są na­brzmiałe i wrażliwe. Najczęściej przypada to na fazę drugą lub trzecią. Może wystąpić w jednej piersi lub w obu. Może trwać kilka miesięcy albo kilka lat. Potem zjawiska te zanikają.


Głos

Głos chłopców staje się niższy i głębszy. W toku tego procesu, zwanego mutacją, mają oni skłonność do gwałtownego, nie kontrolowanego przechodzenia od tonów niskich do wysokich, i odwrotnie. Mutacja może trwać kilka miesięcy, a nawet rok lub dwa.