Hologramy kolekcjonerskie ELS do legitymacji studenckiej Warszawa
Dojrzewanie chłopców
Strona ta przeznaczona jest dla dziewcząt w okresie dojrzewania. Ponieważ chłopcy również przechodzą ten etap, a większość dziewcząt interesuje się budową męskiego ciała, dołączamy krótki rozdział na temat zmian zachodzących u waszych kolegów.
Dojrzewanie chłopców przypomina pod wieloma względami dojrzewanie dziewcząt. U obydwu płci następuje w pewnej fazie gwałtowny rozwój, zmieniają się kształty ciała, pojawiają się włosy łonowe i inne. Organy płciowe dziewcząt produkują już dojrzałe jajeczka, chłopcy zaczynają wytwarzać nasienie, męski odpowiednik jajeczka. Narządy płciowe obu płci rozwijają się i powiększają. Zarówno dziewczęta, jak chłopcy mocniej się pocą, mają skłonność do pryszczy.Ponieważ jednak płeć męska różni się od żeńskiej, dojrzewanie chłopców przebiega inaczej niż dziewcząt. Po pierwsze inny jest czas rozpoczynania tego okresu.
Często wygląda tak, jakby dziewczęta wcześniej zaczynały dojrzewać. To wrażenie jest spowodowane faktem, że u dziewcząt faza najgwałtowniejszego rozwoju przypada na początek dojrzewania, podczas gdyu chłopców następuje w środku tego okresu. Piersi dziewcząt zaczynają się rozwijać w tym samym mniej więcej czasie, co członek i jądra chłopców. Z tym że ze względu na ubranie zmiany u chłopców są trudniejsze do zauważenia. Ale oprócz tych ogólnych różnic nie ma stałych reguł w dojrzewaniu. Niektóre dziewczęta zaczynają się rozwijać wcześniej, niektóre później. To samo dotyczy chłopców. Może się również zdarzyć, że niektórzy chłopcy zaczną dojrzewać wcześniej niż ich rówieśnice.
Chłopcy i dziewczęta to dwie różne płcie, dlatego zjawiska charakterystyczne dla jednej płci nie występują u drugiej. Chłopcy nie będą więc mieli miesiączki, u dziewcząt nie wystąpi mutacja głosu.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
U wielu kobiet w pewnej fazie cyklu można zaobserwować zmiany w organizmie oraz w zachowaniu. Na przykład ja w czasie miesiączki tryskam energią i wyładowuję się robiąc porządki domowe (ma to swoje dobre strony, ponieważ na ogół nie lubię sprzątać). Mniej więcej na tydzień lub półtora przed miesiączką moje piersi nabrzmiewają, stają się wrażliwsze, a czasami nawet bolą (zaczęło się to, kiedy przekroczyłam trzydziestkę). Zauważam również zmianę w przemianie materii. Czasami mam zaparcie, czasami lekkie rozwolnienie. Niekiedy odczuwam łagodne, a innym razem gwałtowne skurcze w dole brzucha w czasie miesiączki. Zdarza się, że w pierwszych dniach menstruacji mam takie wrażenie, jakby srom i pochwa były z ołowiu.
Do takiego stopnia są nabrzmiałe. Zawsze wiem, kiedy mam owulację, ponieważ jestem wtedy bardzo pobudliwa seksualnie.
Wiele dziewcząt i kobiet, z którymi rozmawiałyśmy, także zaobserwowało u siebie różne zmiany, związane z menstruacją. Zmiany zachodzą w okresie miesiączkowania lub mniej więcej na tydzień przed nim. Niektóre odczuwa się w trakcie miesiączki, inne tuż przed.
Odczuwane są takie zmiany jak: gwałtowny przypływ energii, odpływ energii lub uczucie zmęczenia, nagłe zmiany nastroju, napięcie i niepokój, depresja, poczucie zadowolenia, przypływ energii twórczej, apetyt na słodycze, pryszcze, trądzik oraz inne problemy skórne, jasnoróżowy połysk skóry, wzmożone napięcie seksualne, bóle głowy, zakłócenia wzroku, rozwolnienie, zatwardzenie, puchnięcie kostek, nadgarstków, rąk i stóp, nabrzmiałość i wrażliwość piersi, nabrzmienie brzucha, okresowe przybranie na wadze, zmniejszona zdolność koncentracji, zwiększona zdolność koncentracji, zwiększony apetyt, zwiększone pragnienie, skurcze, wzmożona potrzeba oddawania moczu, infekcje układu wydalniczego, zmiana wydzieliny pochwowej, niedrożny nos, bóle w ustach, bóle krzyża.
U niektórych te zmiany są bardzo widoczne, u innych – niezauważalne. Są też kobiety, które nie rejestrują u siebie żadnych zmian związanych z okresem.