Hologram ELS kolekcjonerski na legitymacje studencką Łódź

Objawy przedmiesiączkowe

Zdarza się, że niektóre kobiety odczuwają zespół napięcia przedmiesiączkowego na 7, a nawet 10 dni przed menstruacją. Nie ma pewności co do przyczyn jego powstawania. Niektórzy uważają, że jest spowo­dowany niedoborem witamin oraz pewnych składni­ków odżywczych. Są lekarze, którzy twierdzą, że wy­wołuje go nierównowaga hormonalna.

Łagodne formy objawów przedmiesiączkowych są powszechne, odczuwa je w różnych okresach życia 40 procent kobiet. Niektóre objawy pojawiają się nawet na 7 dni przed okresem.

Jeśli masz łagodne objawy, zaleca się wyeliminowa­nie z jadłospisu cukru, czekolady i kawy, a włączenie produktów bogatych w witaminę B6 oraz magnez (zie­lone warzywa, pełne ziarna, orzechy, nasiona). Wska­zane jest też zażywanie zestawu witamin zawierają­cych witaminę B compleks. Niektórzy lekarze stosują kurację hormonalną, ale wielu specjalistów jest do niej nastawionych bardzo sceptycznie.

Jeśli wydaje ci się, że występują u ciebie objawy na­pięcia przedmiesiączkowego, powinnaś zasięgnąć po­rady lekarza.


Brak okresu

Po zajściu w ciążę kobieta przestaje miesiączkować na dziewięć miesięcy, to znaczy na cały okres ciąży. Po porodzie menstruacja może wystąpić już po miesiącu lub dopiero po kilku. Kobieta nie miesiączkuje także podczas menopauzy. Jednak ciąża, poród oraz meno- pauza nie są jedynymi przyczynami braku okresu. Jak stwierdziłyśmy już wcześniej, całkiem normalne jest, że u dziewcząt, które dopiero zaczęły miesiączkować, nie wystąpi jedna lub dwie miesiączki. Nawet jeśli menstruacje były regularne przez kilka lat, to może się zdarzyć, że nie będzie j ednej lub więcej. Jest to całkiem normalne i nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak nie współżyłaś seksualnie, a okres nie występuje przez trzy kolejne miesiące, to lepiej udać się do lekarza. Brak trzech miesiączek z rzędu nie musi oznaczać ja­kiegoś schorzenia.

 

Nie wszystkie kobiety miesiączkują regularnie co 21 lub 35 dni, a są też takie, które mają okres tylko raz lub dwa razy do roku. Po prostu taki jest rytm funkcjonowania ich organizmu. Czasami jed­nak brak trzech kolejnych miesiączek może być oznaką jakiejś anomalii. Jeśli więc nie miałaś miesiączki przez trzy miesiące z rzędu, idź do lekarza. Natomiast jeśli współżyłaś i nie masz okresu, udaj się do lekarza na­tychmiast. Może to być znak, że jesteś w ciąży.