bezpłatne szkoły policealne Katowice Śląsk

Skurcze

Prawie każda kobieta w pewnym momencie ma bo­lesne skurcze. Mogą wystąpić przed miesiączką lub w czasie jej trwania. Może to być ból albo lekki, albo os­try i gwałtowny. Większość kobiet ma łagodne skurcze, a trwają one tylko przez moment. Niewiele skarży się na bardzo mocne skurcze podczas każdej menstruacji.

Istnieje wiele teorii, ale nikt nie zna rzeczywistych powodów występowania skurczów. Jedna z nich głosi, że skurcze są wynikiem gwałtownego ściągania się macicy, które ma na celu ułatwienie pozbycia się krwi menstruacyjnej. Szczególnie wrażliwe kobiety mogą odczuwać to jako bóle. Twórcy innej teorii uważają, że dolegliwości te wywołuje zbyt duża ilość hormonu zwa­nego prostaglandyną. Pomaga on w ściąganiu się ma­cicy i okazuje się, że kobiety uskarżające się na dokucz­liwe skurcze mają w organizmie więcej tego hormonu niż inne.

Teorie powstają i upadają. Jedna szczególnie popu­larna głosi, że bóle są jedynie wytworem wyobraźni. Zwolennikami tej teorii są głównie mężczyźni. Niektó­re kobiety, nie mające problemów ze skurczami, wie­rzą w nią. Skurcze jednak nie powstają w wyobraźni, lecz w brzuchu, i wierzcie mi, są bardzo bolesne.

Jeśli dokuczają ci bolesne skurcze, spróbuj zrobić ćwiczenia przedstawione na rysunku. Pomogły one wielu kobietom.
Niektórym kobietom pomaga masturbacja i dopro­wadzenie się do orgazmu. Po orgazmie naczynia krwio­nośne są mniej przekrwione i krew przepływa swobod­niej. Innym przynosi ulgę masowanie podbrzusza lub przyłożenie butelki z gorącą wodą.
Jeśli żadna z tych metod nie jest skuteczna, za­żyj środek przeciwbólowy (na przykład aspirynę). W sprzedaży są także specjalne środki przeciwdziałające bólom miesiączkowym, zawierające kofeinę. Możesz je nabyć bez recepty. Czasami pomagają one wtedy, gdy normalna aspiryna zawodzi.

Jeśli wypróbowałaś wszystkie metody i nie przy­niosły ci one ulgi, to powinnaś się udać do lekarza. Sil­ne skurcze mogą sygnalizować jakiś ukryty problem medyczny. Lekarz może przepisać silniejsze środki przeciwbólowe lub antyprostaglandyny, które można kupić na receptę.

Nie słuchaj ludzi, którzy twierdzą, że skurcze są tyl­ko wytworem wyobraźni. Jeśli nawet twój lekarz tak uważa, udaj się do innego. Zbyt wiele kobiet cierpi na tę dolegliwość. Masz pełne prawo do opieki lekarskiej i domagaj się jej.