Erekcje

W rozdziale była mowa o erekcjach, zwanych rów­nież wzwodami. Podczas erekcji krew napływa do członka i wypełnia znajdującą się w nim gąbczastą tkankę. Mięśnie u podstawy członka ściągają się, krew zatrzymuje się w nim i dlatego staje się on bardzo twardy. Poza tym wydłuża się, poszerza nieznacznie, ciemnieje i odstaje od ciała.

Mężczyźni mają wzwody przez całe życie, nawet ja­ko dzieci. Dotykanie członka lub moszny może wywo­łać erekcję, podobnie jak podniecenie lub fantazje ero­tyczne. Wzwód może także powstać, gdy członek nie jest dotykany, a mężczyzna nie myśli o seksie. Wystę­puje czasami zaraz po przebudzeniu, a czasami wywo­łują go napięcia w pęcherzu moczowym.

Podczas dojrzewania chłopcy mają bardzo częste wzwody. Są to tak zwane erekcje spontaniczne, nie spowodowane dotykaniem czy gładzeniem członka lub moszny. Mogą być bardzo kłopotliwe, zwłaszcza gdy wystąpią w szkole, w domu czy na ulicy. Mogą się po­jawić dosłownie w każdym miejscu i o każdej porze. Mówi się, że zmiany zachodzące u dziewcząt w okresie dojrzewania są dokuczliwsze niż u chłopców (rośnięcie piersi, miesiączki itd.). Ale chłopcy w moich klasach często opowiadali mi, jak głupio się czują, gdy nagle przytrafi się im taka nieoczekiwana erekcja i jak boją się, żeby nikt tego nie zauważył.
Erekcja może ustąpić w dwojaki sposób. Albo samo­istnie, gdy mięśnie podstawy członka rozluźnią się, krew odpłynie i prącie opadnie. Albo w wyniku rozła­dowania napięcia seksualnego poprzez orgazm. Może go wywołać masturbacja lub stosunek seksualny. Pod­czas orgazmu mięśnie rozluźniają się i napinają ryt­micznie, a w chwilę po nim rozluźniają się, krew odpły­wa i członek opada.