Twoja pierwsza menstruacja

Te karty i tabele są całkiem przyjemną zabawą i mogą ci pomóc określić, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki, lecz niestety nikt nie potrafi dokładnie przewidzieć, kiedy to nastąpi. Wiele dziew­cząt jest tym faktem bardzo zaniepokojonych.
„Co ja zrobię, jeśli to się stanie w szkole?" – to py­tanie pojawia się bardzo często. Na szczęście, jest w klasie kilka dziewcząt, które mają już miesiączki i mogą podzielić się z koleżankami swoimi doświad­czeniami. Oto co powiedziała jedna z nich:

Pierwszy okres dostałam na lekcji historii. Nie byłam całkowicie pewna, co się dzieje, ale coś mnie tknęło. Podniosłam rękę i po­wiedziałam, że muszę iść do toalety. Oczywiście majtki były pop­lamione krwią. Na szczęście miałam przy sobie trochę drobnych, więc kupiłam w automacie podpaskę, założyłam ją i wróciłam do klasy.

Podpaski są to bawełniane podkładki, które wchła­niają wyciekającą krew. Ta dziewczyna miała szczęś­cie. W szkole znajdował się automat i miała w dodatku przy sobie pieniądze. Inna nie miała tyle szczęścia:

Ja również dostałam pierwszej miesiączki w szkole. Dobrze wie­działam co to jest, ale poszłam do łazienki, aby sprawdzić. W au­tomacie właśnie zabrakło podpasek, więc zwinęłam papier toa­letowy i poszłam do pielęgniarki. Była bardzo miła, dała mi czyste majtki i podpaskę.

Wiele dziewcząt idzie w takiej sytuacji albo do pie­lęgniarki szkolnej, albo do sekretariatu łub do wycho­wawczyni czy nauczycielki wychowania fizycznego. Jeśli majtki były poplamione, to czasami można było znaleźć zapasowe. Inne po prostu wypłukały majtki w wodzie, założyły mokre i czekały, aż wyschną. Nie­które dziewczęta zadzwoniły do swoich mam i popro­siły, aby przywiozły im czyste majtki i podpaski.

Pewna dziewczyna powiedziała, że była na to przy­gotowana:

Na początku siódmej klasy wiedziałam już, że jestem dojrzała, włożyłam więc do teczki, na wszelki wypadek, jedną podpaskę. W mojej szkole nie było pielęgniarki, a automaty z podpaskami były albo zepsute, albo puste. Chciałam uniknąć sytuacji, w któ­rej byłabym zmuszona pójść do sekretariatu i powiedzieć, że mam okres i że potrzebuję podpaski. Tam zawsze było dużo osób. Czułabym się więc bardzo zakłopotana.

Inna dziewczyna też była przygotowana, ale:

Nosiłam podpaskę w teczce prawie rok. Myślałam, że jestem bardzo sprytna i że nie dam się zaskoczyć. Pewnego dnia, gdy byłam na korytarzu szkolnym, moja przyjaciółka powiedziała mi: „Słuchaj, masz krew na spódnicy". Myślałam, że umrę. Poprosiłam, żeby mnie zasłoniła i zeszłam po kurtkę. Poszłam do sekretariatu i oznajmiłam, że jestem chora i że muszę iść do domu.

Większość dziewcząt odczuwa wilgoć, zanim krew przesiąknie przez bieliznę. Jednak na ogół za pierw­szym razem nie ma tyle krwi, aby mogło dojść do tego. Niektórym dziewczętom przydarzyła się jednak taka krępująca sytuacja, że krew poplamiła ich odzież. Jeśli zbliżająca się twoja pierwsza miesiączka napawa cię lękiem, powinnaś porozmawiać z mamą lub z kimś in­nym, kto mógłby podzielić się z tobą swoimi doświad­czeniami. Może to być dla ciebie bardzo pomocne.