Podpaski higieniczne

Podpaski różnią się rozmiarami i grubością. Zro­bione są z miękkiej bawełny. Większość ma warstwę celofanu, który zapobiega przesiąknięciu krwi przez bawełnę i pobrudzeniu ubrania.

Niektóre podpaski można przymocować do specjal­nego paska, noszonego wokół bioder. Do innych nie potrzeba ani pasków, ani agrafek. Mają pasek z klejem na zewnętrznej stronie, pokryty paskiem papieru. Ściąga się papier i przyczepia podpaskę do majtek. Klej przytrzymuje podpaskę na miejscu.

W przypadku obfitego krwawienia należy użyć grubszych podpasek, przynajmniej w te dni, gdy krwi jest najwięcej. Są też specjalne, długie podpaski, które można zakładać na noc. Jeśli krwawienie nie jest zbyt intensywne, cienkie podpaski wystarczą. Są też spe­cjalne, bardzo cienkie podpaski (mini), których używa się w ostatnich dniach miesiączki, kiedy wysącza się minimalna ilość krwi.

Gdy po raz pierwszy założysz podpaskę, zwłaszcza tę grubszą, możesz się czuć nieswojo. Wydaje ci się, że na pewno wszyscy widzą, iż ją nosisz. Tak wcale nie jest. Jeśli nie wierzysz, spójrz w lustro.

Podpaski trzeba zmieniać co trzy, cztery godziny. Na pewno wtedy nie dojdzie do poplamienia ubrania. Jest jeszcze jeden powód, dla którego należy robić to dosyć często. Krew menstruacyjna sama w sobie jest czysta i bezzapachowa. Po zetknięciu się z bakteriami znajdującymi się w pochwie i w powietrzu zaczyna wy­twarzać nieprzyjemny zapach. Bakterie rozwijają się wtedy bardzo szybko. Częsta zmiana podpasek i co­dzienny prysznic zapobiegną temu.

Zużyte podpaski należy wyrzucać do śmieci. Nie wolno wrzucać ich do sedesu, gdyż mogą zapchać rury. W toaletach publicznych znajdują się kosze przezna­czone na ten cel. Jeśli ich nie ma, zawiń podpaskę w papier toaletowy i wyrzuć do kosza na śmieci. Zawi­janie zużytej podpaski w papier toaletowy zapobiega wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu. Możesz w ten sposób postępować zawsze, nawet w domu.