Kiedy wystąpi pierwsza miesiączka?

Uczennice z klas, w których uczę, zawsze chcą wie­dzieć, kiedy będą miały pierwszą miesiączkę. Niestety, nie mogę im nigdy odpowiedzieć na to pytanie. Każda z nas ma swój własny rytm. Postaram się jednak przybliżyć wam nieco to zagadnienie. Pierwsza mie­siączka zwykle pojawia się między ósmym a szesnas­tym rokiem życia, ale tak naprawdę niewiele dziew­cząt zaczyna miesiączkować w wieku ośmiu lat. Rzad­ko jednak pierwsza menstruacja następuje później niż na szesnaste urodziny.

Najczęstsze są przypadki wchodzenia w ten okres pomiędzy jedenastym a czter­nastym rokiem życia, ale jeszcze raz podkreślam, nie ma tu wyraźnych reguł. Jeśli jednak skończyłaś już szesnaście lat, a nie miałaś jeszcze pierwszego okresu, radzimy ci udać się do ginekologa. Oczywiście nie zna­czy to, że dzieje się z tobą coś złego. Znane są przykłady całkowicie zdrowych dziewcząt, które miesiączkowały po raz pierwszy w wieku lat dwudziestu. Niemniej wskazana jest wizyta u lekarza choćby po to, aby wy­kluczyć ewentualną nieprawidłowość, która powstrzy­muje miesiączkę.

Choć tak trudno określić datę pierwszego krwa­wienia miesięcznego, to jednak jest kilka wskazówek, które mogą ci pomóc. Przede wszystkim dowiedz się, kiedy twoja mama miała pierwszy okres. Bardzo częs­to córki zaczynają miesiączkować w podobnym wieku co ich matki. Nie jest to wprawdzie żelazna reguła, ale sprawdza się w wielu przypadkach. Dowiedz się, czy mama pamięta, kiedy zaczęła miesiączkować. Niżej przedstawiamy Kartę dojrzewania płciowego. Być może podobną kartę prowadziła twoja mama lub sios­tra albo inna bliska ci osoba. Jeśli kiedyś w przyszłości będziesz miała córkę, zachowaj dla niej swoją kartę.

 

Prowadzenie karty zacznij od wypełnienia pierw­szej rubryki, a potem co trzy miesiące wypełniaj kolej­ną (najlepiej przygotuj sobie od razu kilka zapaso­wych). Zacznij od zanotowania daty, swojej wagi i wzrostu. Jeżeli jeszcze nie zaczęłaś nagle i gwałtow­nie rosnąć, to na pewno wkrótce zaobserwujesz wyraź­ny przyrost wagi i wzrostu. Jeśli ten początek jest już za tobą, odnotujesz stopniowe zwiększanie się wzrostu i wagi.