Długość cyklu, obfitość i rodzaj krwawienia

Krwawienie miesięczne może trwać od 2 do 7 dni. Przeciętnie trwa 5 dni. Czasami menstruacja może się wydłużyć lub skrócić. Na przykład w jednym miesiącu będziesz krwawiła tylko 2 do 3 dni, a w następnym – 5 do 6. A równie dobrze może się okazać, że jesteś jedną z tych, których miesięczne krwawienie trwa zawsze dokładnie 5 dni.

Może ci się wydawać, że bardzo dużo krwi wypływa z macicy i że dużo jej tracisz. Ale to nie jest prawda. Ilość krwi każdego miesiąca waha się od objętości łyżki do objętości filiżanki. I w tej kwestii nie ma wyraźnych reguł. Niektóre z nas mają bardzo obfite okresy, kiedy tracą codziennie około ośmiu łyżek krwi, a niektóre skąpe, tylko mniej więcej jedną łyżkę. Jeszcze inne bę­dą miały raz obfitą, a raz mniej obfitą miesiączkę.

Prawie wszystkie kobiety najwięcej krwi tracą pod­czas pierwszych dni miesiączki, a potem stopniowo co­raz mniej aż do zupełnego ustania krwawienia. Ale są też takie, które początek okresu mają bardzo lekki, a dopiero potem ilość krwi się zwiększa. Jeszcze inne będą mocno krwawiły w pierwszym dniu, potem krwa­wienie ustanie lub będzie bardzo małe, aby na koniec znowu się wzmóc. Wszystkie rodzaje krwawienia i ich kombinacje są prawidłowe.

Krew miesiączkowa (to znaczy krew i błona śluzo­wa macicy) może być rzadka lub zawierać kawałeczki ściętej krwi, zwane skrzepami. Najłatwiej je zauważyć rano, po wstaniu z łóżka, ponieważ w czasie snu, kiedy leżysz, krew w ciągu nocy krzepnie w górnym odcinku pochwy.
Bywają też różne odcienie krwi -od jasnej czerwieni do brązu. Brązowa jest zwłaszcza na początku i pod koniec krwawienia. Krew brązowieje, gdy wypływa wolno i niezbyt obficie.